Toksyna botulinowa, zwana często botoksem, jest naturalną toksyną wytwarzaną przez bakterie Clostridium Botulinum. Mechanizm działania tej substancji polega na zahamowaniu wydzielania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przesyłanie impulsów między nerwami, a mięśniami, czego rezultatem jest zablokowanie skurczów mięśni.
Toksyna botulinowa jest stosowana w medycynie od ponad 40 lat – początkowo w leczeniu chorób neurologicznych, a od ponad 20 lat również w leczeniu innych schorzeń – nadpotliwości, bruksizmu, bólów migrenowych i aktualnie z powodzeniem stosowana jest w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, służących do usuwania zmarszczek mimicznych – zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek „lwich”, zmarszczek wokół oczu („kurzych łapek”) czy zmarszczek wokół ust.
Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej do usuwania zmarszczek, leczenia nadpotliwości czy bruksizmu jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w klinikach medycyny estetycznej. Podanie toksyny botulinowej w prawidłowy sposób i odpowiednio dobranych dawkach przez doświadczonego lekarza pozwala na usunięcie zmarszczek bez efektu „maski”.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa kilkanaście minut i zwykle nie pozostawia widocznych śladów tak, że od razu można wrócić do codziennych obowiązków.
Działanie toksyny botulinowej jest widoczne po kilku dniach, w końcowy rezultat po około dwóch tygodniach.
Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie ma też potrzeby wykonywania żadnych badań diagnostycznych.
Przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadza wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
W dniu zabiegu nie należy pić alkoholu.
Przed wykonaniem zabiegu lekarz ocenia mimikę twarzy i na tej podstawie określa miejsca iniekcji oraz potrzebną dawkę preparatu. Do wprowadzenia toksyny botulinowej stosuje się bardzo cienkie igły w celu zminimalizowania bólu. Na życzenie pacjenta skóra może zostać znieczulona maścią z lidokainą. Zabieg trwa kilkanaście minut. Ślady po wkłuciach, w postaci lekkich zaczerwienień, znikają zwykle po kilku-kilkunastu minutach, dzięki czemu można szybko powrócić do codziennych obowiązków.
Warto wtedy umówić się na kontrolną wizytę do lekarza wykonującego zabieg w celu oceny i ewentualnej korekty (wizyta jest wliczona w cenę zabiegu).