Bruksizm to nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Dotyczy 8-20% populacji i najczęściej występuje podczas snu doprowadzając do ścierania szkliwa, rozchwiania zębów oraz zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych. Towarzyszą mu często migrenowe bóle głowy, a także bóle napięciowe karku czy pleców oraz zaburzenia równowagi. Dodatkowo bruksizm często wiąże się z defektem estetycznym w postaci „kwadratowej” twarzy. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca poznane, ale uważa się , że najczęstszą przyczyną jest stres.
Terapia bruksizmu ma na celu wyeliminowanie nadaktywności mięśni żwaczy, a tym samym ograniczenie zgrzytania zębami.
Toksyna botulinowa hamując przekazywanie impulsów między zakończeniami włókien nerwowych, a mięśniem żwaczem powoduje rozluźnienie mięśnia i zmniejszenie jego napięcia. Poza niwelowaniem nawyku zaciskania szczęk i zgrzytania zębami, zabieg powoduje także wyszczuplenie rysów twarzy.
Efekt działania toksyny botulinowej jest widoczny po kilku dniach, w końcowy rezultat po około dwóch tygodniach.
Efekt zabiegu utrzymuje się około 6-9 miesięcy.
Przed zabiegiem ma potrzeby wykonywania żadnych badań diagnostycznych ani nie trzeba się specjalnie przygotowywać.
W czasie wizyty lekarz przeprowadza wywiad w celu wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
W dniu zabiegu nie pić alkoholu.
Do wprowadzenia toksyny botulinowej stosuje się bardzo cienkich igły w celu zminimalizowania bólu. Zabieg trwa około 15 minut. Ślady po wkłuciach, w postaci lekkich zaczerwienień znikają zwykle po kilku-kilkunastu minutach, dzięki czemu można szybko powrócić do codziennych obowiązków.