Co to jest stres oksydacyjny i jaki ma wpływ na nasz organizm?
Stres oksydacyjny to zachwianie równowagi pomiędzy ilością szkodliwych wolnych rodników a przeciwutleniaczy, których zadaniem jest ich neutralizacja. Stan ten może doprowadzić do wielu chorób m.in. do miażdżycy, udaru mózg, zawału serca, a także sprzyja szybszemu starzeniu się organizmu.
Wolne rodniki zwane także utleniaczami lub oksydantami, to formy tlenu, które mają wolny, niesparowany elektron. Powstają jako efekt procesów metabolicznych zachodzących w komórkach.
Atomy tlenu w naszym ciele powinny posiadać parzystą liczbę elektronów. Zdarza się jednak, że dochodzi do „zagubienia” elektronu przez atom tlenu podczas procesów metabolicznych. Taki atom tlenu traci swoją równowagę i zaczyna „poszukiwać” brakującego elektronu. Najczęściej odbiera brakujący elektron od innego atomu tlenu, ale jest również zdolny do odebrania elektronu od atomów budujących nasze białka co jest bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu. Długotrwały proces ekspozycji na wolne rodniki prowadzi do zniszczenia struktury białek i w efekcie do nieodwracalnych uszkodzeń błon komórkowych i struktur DNA, co ma katastrofalne skutki dla naszego zdrowia.
Zdrowy organizm jest w stanie kontrolować ilość wolnych rodników, służy temu tzw. antyoksydacyjny system obronny.
Antyoksydacyjny system obronny jest złożonym procesem, w którym biorą udział czynniki zarówno wewnętrzne jak i zewnętrze:
Jednak jeśli system obronny organizmu nie jest w pełni skuteczny dochodzi do zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami czyli oksydantami a antyoksydantami i pojawia się tak zwany stres oksydacyjny.
Do czynników sprzyjających powstawaniu stresu oksydacyjnego zaburzeniu należą:
Jak stres oksydacyjny wpływa na nasz organizm?
W warunkach fizjologicznych organizm potrafi utrzymać równowagę pomiędzy oksydantami a antyoksydantami i ściśle ja kontrolować. Co więcej wolne rodniki są niezbędne do wielu procesów fizjologicznych, takich jak np. wzrost komórek i ich różnicowanie.
Problem pojawia się gdy dochodzi do zaburzenia tej równowagi i pojawienia się stresu oksydacyjnego. Ma on katastrofalny wpływ na nasz organizm:
W jaki sposób stres oksydacyjny powoduje przyspieszenie starzenia się skóry?
Wolne rodniki krążące w organizmie uszkadzają w pierwszym rzędzie kwasy tłuszczowe (lipidy) błon komórkowych skóry, białka strukturalne, zwłaszcza kolagen oraz białka enzymatyczne.
Kolagen jest białkiem strukturalnym odpowiedzialnym za utrzymanie struktury i elastyczności tkanek. Na skutek stresu oksydacyjnego dochodzi do osłabienia jego włókien, których gęsta i silna siatka uszczelnia i wzmacnia skórę. Oksydanty nie tylko uszkadzają włókna kolagenu, ale dodatkowo zaburzają jego wytwarzanie nie pozwalając na odbudowanie struktury skóry. Zaburzenia w wytwarzaniu kolagenu powodują wolniejsze gojenie się ran, przyśpieszony zanik tkanki skórnej, rozstępy skórne, cellulitis i tworzenie się zmarszczek.
Wraz z wiekiem tracimy zdolność do syntezy i odtwarzania włókien kolagenowych. Ilość kolagenu w skórze zaczyna zmniejszać się już po 25 roku życia, po 50 roku życia gwałtownie spada, a po 60 roku życia organizm przestaje go syntetyzować. Jeśli na ten proces nałoży się stres oksydacyjny to dochodzi do przedwczesnego powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry.
Kiedy podejrzewać u siebie stres oksydacyjny?
Objawy stresu oksydacyjnego nie są charakterystyczna, ale należy być czujnym gdy pojawia się:
Jak zapobiegać pojawieniu się stresu oksydacyjnego?
Aby zapobiegać pojawieniu się stresu oksydacyjnego, a także zmniejszyć jego negatywny wpływ na organizm należy przede wszystkim
Wskazane jest: