Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma – PRP), jak żadna inna substancja, działa stymulująco na komórki, usprawnia ich pracę i nakłania do szybszej wymiany. Skuteczność leczenia nadmiernego wypadania włosów z pomocą mezoterapii osoczem bogatopłytkowym potwierdzają liczne badania. Wśród nich można wymienić badanie prowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu z Brescii, International Hair Research Foundation i Centrum Medycznego Uniwersytetu Hebrajskiego, którego wyniki badań zostały opublikowane w 2013 roku we wrześniowym numerze „British Journal of Dermatology” – można o nich przeczytać m.in. w serwisie biotechnologia.pl oraz edermatologia.pl.
Mezoterapia skóry owłosionej głowy z użyciem osocza bogatopłytkowego jest jedną z najskuteczniejszych metod stymulacji wzrostu silnych i gęstych włosów.
Mezoterapię skóry owłosionej głowy z użyciem osocza bogatopłytkowego zaleca się zarówno osobom z łysieniem plackowatym, jak i chorym z osłabionymi włosami, wymagającymi intensywnego odżywienia. Terapia wykorzystująca osocze bogatopłytkowe jest szansą dla ludzi, u których stosowanie różnego typu metod zachowawczych nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.
Zaleca się wykonanie 3-4 zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni.
Na zabieg należy przyjść z umytą głową.
Tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. aspiryna, NLPZ).
Przed zabiegiem zbierany jest wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
W dniu zabiegu nie należy pić alkoholu.
Przed zabiegiem warto wykonać badanie krwi (morfologia).
Sam zabieg składa się z kilku etapów:
Etap I – pobranie krwi
Krew potrzebna do przeprowadzenia zabiegu jest pobierana z żyły (zwykle odłokciowej).
Etap II – otrzymanie koncentratu bogatopłytkowego
Krew pobrana w jałowy sposób znajduje się w specjalnej probówce. Następnie pobrany materiał jest wirowany w wirówce laboratoryjnej. Podczas odwirowywania, które zwykle trwa kilka minut, dochodzi do oddzielenia osocza z koncentratem płytek od innych elementów krwi.
Etap III – podanie koncentratu bogatopłytkowego
Po odwirowaniu lekarz pobiera osocze bogatopłytkowe do strzykawki. Zabieg stymulacji wzrostu włosów polega na stosunkowo rzadkim (co ok. 2 cm) śródskórnym podawaniu niewielkich dawek osocza bogatopłytkowego w owłosioną skórę głowy. Po zabiegu pozostają ślady na skórze w postaci punkcików, które mogą być widoczne przez kilka godzin.