Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma – PRP) to nieoceniony zabieg rewitalizujący i wspomagający regenerację skóry oraz poprawiający jej koloryt. Jego skuteczność jest potwierdzona naukowo. Osocze bogatopłytkowe, jak żadna inna substancja działa stymulująco na komórki, usprawnia ich pracę i stymuluje do szybszej wymiany, dzięki czemu zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, zwany popularnie „wampirzym liftingiem”, jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów rewitalizujących skórę.
Wszystko to za sprawą płytek krwi zawartych w osoczu, które wywołują naturalne reakcje fizjologiczne, przyspieszające gojenie się ran i prawidłową regenerację skóry. Powodują one, po doznanym urazie, nie tylko krzepnięcie krwi, ale również silnie stymulują sąsiednie tkanki do odbudowy uszkodzonej skóry. Takie procesy zachodzą w naturalny sposób zarówno u młodej, jak i u dojrzałej osoby. Jednak „rozleniwiony”, starszy organizm reaguje słabiej i dlatego potrzebuje silniejszego bodźca, który wywoła podobne efekty jak po urazie, czyli zmobilizuje go do szybkiego działania i aktywowania procesów naprawczych.
Dzięki mezoterapii z użyciem osocza bogatopłytkowego dostarczamy do skóry więcej płytek krwi, które przyspieszają regenerację skóry i wymianę komórkową. Płytki są składnikami krwi zawierającymi tzw. czynniki wzrostu (m.in. PDGF – płytkowopochodny czynnik wzrostu, TGF-b – transformujący czynnik wzrostu beta, EGF – czynnik wzrostu nabłonka, VEGF – naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu, IGF – insulinopodobny czynnik wzrostu, bFGF – czynnik wzrostu fibroblastów) biorące udział w naprawie tkanek po urazie. Czynniki te przyspieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek, stymulują komórki macierzyste oraz fibroblasty, pobudzają tworzenie kolagenu i elastyny, wpływają na jakość połączeń międzykomórkowych oraz tworzenie naczyń krwionośnych.
Osocze bogatopłytkowe poprawia elastyczność, koloryt i napięcie oraz ukrwienie skóry, zwiększa jej gęstość, poprawia jej fakturę oraz wygładza zmarszczki i fałdy. Podanie w okolice oczu zmniejsza worki i rozjaśnia cienie pod oczami. Stosowanie na skórę owłosioną głowy pobudza odrastanie włosów i ich gęstnienie. Wygładza również blizny, w tym blizny po trądziku.
Najlepsze efekty uzyskuje się stosując 3-4 zabiegi w odstępach 2-3 tygodniowych, a następnie jeden zabieg podtrzymujący co 2 – 3 miesiące.
Szczególnie rekomenduje się stosowanie serii zabiegów po okresie zimowym, gdy skóra jest wysuszona i gorzej odżywiona.
Zabieg ten jest skierowany również do osób, które poszukują naturalnych preparatów oraz polecany dla osób z ryzykiem wystąpienia alergii.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania.
Tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki, które zmniejszają krzepliwość krwi (np. aspiryna, NLPZ). Osoby z nawracającą opryszczką powinny 3 dni przed i 3 dni po zabiegu przyjmować acyklowir w dawce profilaktycznej (400mg dwa razy dziennie). W dniu zabiegu należy wypić przynajmniej 1,5 litra wody-szczególnie ważne jest nawodnienie się bezpośrednio przed wizytą. Osoby za skłonnością do siniaków mogą tydzień przed zabiegiem stosować witaminę K doustnie lub maść z witaminą K lub arniką.
Przed zabiegiem lekarz zbiera wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu.
W dniu zabiegu nie należy pić alkoholu.
Przed zabiegiem warto wykonać badanie krwi (morfologia).
Przed wykonaniem zabiegu lekarz znieczula skórę maścią z lidokainą (znieczulenie trwa około 40 minut).
Sam zabieg składa się z kilku etapów:
Etap I – pobranie krwi
Krew potrzebna do przeprowadzenia zabiegu jest pobierana z żyły (zwykle odłokciowej).
Etap II – otrzymanie koncentratu bogatopłytkowego
Krew pobrana w jałowy sposób znajduje się w specjalnej probówce. Następnie pobrany materiał jest wirowany w wirówce laboratoryjnej. Podczas odwirowywania, które zwykle trwa kilka minut, dochodzi do oddzielenia osocza z koncentratem płytek od innych elementów krwi.
Etap III – podanie koncentratu bogatopłytkowego
Po odwirowaniu lekarz pobiera osocze bogatopłytkowe do strzykawki. Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej podaje się w postaci iniekcji z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii lub liniowo, wzdłuż zmarszczek lub fałdów skóry.
Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, może być lekko obrzęknięta i ocieplona. Mogą się pojawić małe siniaczki.