Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą we wszystkich tkankach człowieka, głównie w skórze. Dzięki swojej unikalnej właściwości jaką jest zdolność wiązania bardzo dużych ilości wody, jego głównym zadaniem jest regulacja uwodnienia tkanek. Skóra zawierająca prawidłowe stężenie kwasu jest dobrze nawilżona i jędrna. Substancja ta odpowiada również za regulację odpowiedzi zapalnej, bierze udział w gojeniu ran oraz chroni komórki przed działaniem wolnych rodników.
Kwas hialuronowy został wyizolowany po raz pierwszy w USA w latach trzydziestych XX wieku, a jego pierwsze zastosowanie w medycynie miało miejsce trzydzieści lat później przy operacji siatkówki oka. W latach osiemdziesiątych zaczęto wykorzystywać kwas hialuronowy w dermatologii i medycynie estetycznej, a w 1996 roku wprowadzono pierwsze w Europie wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego.
Ilość kwas hialuronowego – substancji, która naturalnie występuję w naszym organizmie, ulega z wiekiem stopniowemu zmniejszaniu się, czego efektem są między innymi utrata jędrności skóry, pojawienie się zmarszczek i zmiana owalu twarzy. Skóra staje się poszarzała, sucha i wiotka.
By przeciwdziałać efektom starzenia, wykonujemy aplikacje stabilizowanego kwasu hialuronowego na różną głębokość, co pozwala nam uzyskiwać różne rezultaty estetyczne.
Zabieg wykonywany przy użyciu kwas hialuronowego pozwala na wypełnienie zarówno drobnych, jak i głębokich zmarszczek, bruzd nosowo-wargowych czy tzw. „marionetek”. Przywracanie tkankom objętości czyli wolumetria kwasem hialuronowym pozwala na poprawę owalu twarzy, podkreślenie okolicy jarzmowej, zmianę kształtu brody czy linii żuchwy. Kwas hialuronowy podany w czasie zabiegu ma również pozytywny wpływ na produkcję naturalnego kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny przez fibroblasty, dzięki temu odmłodzenie skóry uzyskane w czasie zabiegu będzie się nasilać stopniowo w kolejnych miesiącach. Kwas hialuronowy idealnie nawilża skórę , poprawia jej kolory i wydobywa naturalny blask.
Efekt zabiegu utrzymuje się zwykle około 12 miesięcy.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania.
Tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwości krwi. W przypadku występowania w przeszłości opryszczki należy przez okres 3 dni przed i 3 dni po zabiegu stosować preparat acyklowiru w dawce profilaktycznej (400mg acyklowiru dwa razy dziennie) . Na 5 dni przez zabiegiem należy unikać przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów Gingko Biloba.
Przed zabiegiem zbierany jest wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
W dniu zabiegu nie należy pić alkoholu.
Lekarz opierając się na własnym doświadczeniu oraz oczekiwaniach pacjenta dobiera odpowiedni rodzaj preparatu, okolicę oraz sposób podania. Użycie kwasu hialuronowego nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej.
Wypełniacz ma postać plastycznego żelu i jest wprowadzany do tkanek za pomocą igieł lub kaniul. Efektem jest wygładzenie zmarszczek lub powiększenie poddanego zabiegowi obszaru. Uniesienie i wygładzenie danej okolicy następuje bezpośrednio po wstrzyknięciu wypełniacza.
Po zakończeniu zabiegu należy rozmasować okolicę wstrzyknięcia kwasu hialuronowego co ma na celu odpowiednie ułożenie preparatu w skórze.
Pełen efekt przeprowadzanego zabiegu widoczny jest po upływie dwóch tygodni, wtedy jest też zalecana wizyta kontrolna u lekarza wykonującego zabieg.
W przypadku utrzymywania się obrzęku dłużej niż 2-3 dni po zabiegu lub gdy istnieją objawy stanu zapalnego tj. znaczne zaczerwienienie, bolesność i ocieplenie okolicy, w której była iniekcja kwasu hialuronowego absolutnie wskazana jest konsultacja u lekarza wykonującego zabieg.